10 marca 2013

Ulica ciekawych wyrazów - cz. 1 - Barwa




Cześć, ostatnio mam trochę wolnego czasu, więc miałam dużo czasu do rozmyśleń, jakby tu urozmaicić tego bloga. Wpadłam na pomysł żeby wprowadzić słowniczek różnych pojęć, technik, o których rysownik powinien mieć chociaż niewielkie pojęcie. Liczę, że znajdziecie tu coś dla siebie. 
Dziś omówię czym jest barwa i jakie podziały wśród nich rozróżniamy.





  1. BARWA (KOLOR)
Cecha wszystkich elementów postrzeganych wzrokiem. Zależy ona od sposobu pochłaniania i odbijania przez nie światła. Ma trzy właściwości:

  • Ton – określa go nazwa koloru, np. błękit, ultramaryna, niebieska zieleń
  • Odcień (walor) – stopień jasności koloru (tonu). Aby rozjaśnić kolor należy dodać do niego trochę bieli.
  • Nasycenie (intensywność) – jaskrawość koloru. Aby zmniejszyć intensywność (złamać go), należy dodać do niego niewielką ilość barwy dopełniającej. Np. aby złamać czerwień, należy dodać do niej nieco zieleni. Jeżeli zmieszamy taką samą ilość czerwieni i zieleni otrzymamy kolor brązowy, a nie złamaną czerwień. Kolory nasycone są żywe i błyszczące, mniej nasycone są matowe, mętne lub tępe.

Podział:

"Koło barw"

a) Barwy podstawowe (pierwotne): czerwony, niebieski i żółty.
    b) Z ich połączenia powstają barwy pochodne (wtóre). Zmieszanie czerwonego i żółtego daje kolor pochodny pomarańczowy. Mieszając czerwony i niebieski otrzymujemy fiolet. Mieszając niebieski i żółty otrzymujemy zielony.
  c) Mieszanka barw podstawowych z pochodnymi daje barwy trzeciorzędne (niektóre, np. brąz, powstają z mieszaniny trzech podstawowych barw, turkusowy powstaje z wymieszania niebieskiego z zielonym a purpurowy z czerwonego i fioletowego).
 d) Barwy dopełniające to te, które w kole barw znajdują się naprzeciwko siebie – dla barwy podstawowej zawsze jest to mieszanka dwóch pozostałych barw podstawowych – np. barwą dopełniającą dla koloru czerwonego jest zielony.
e) Kolory różnią się też „temperaturą”
·         Żółty, pomarańczowy i czerwony są barwami ciepłymi
·         Niebieski, fioletowy i zielony są barwami zimnymi
f) Barwy ziemi: to kolory między ochrą a brązem; nadają się do rysowania ludzi, zwierząt i krajobrazów.

„Nigdy nie zapominaj, że kolory tworzą określoną atmosfer. Zastanów się więc, jaki nastrój ma panować na twoim rysunku, zanim zaczniesz używać jakiegoś koloru, tylko dlatego, że go lubisz. Nie tędy droga”
„Sztuka rysowania. Manga” B. Krefta

(Na podstawie: ,,Rysowanie. Szkoła dla początkujących” N. Lyons i „Sztuka rysowania. Manga” B. Krefta)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...